CUBA” str. 5

006

O admin

Ewa Bieńczycka urodzona w 1952 roku w Przemyślu. Artysta malarz
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komiks. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do CUBA” str. 5

  1. kubańskie ciekawostki dzisiejsze (Ewa) pisze:

    „Gazeta Wyborcza2008-06-28”: Maciej Stasiński „Kuba to wielka blaga”( wywiad z Raulem Rivero)

    (…)Mieszka dzisiaj w Madrycie. Pytam go, co dalej na Kubie, po przekazaniu władzy przez chorego Fidela bratu Raulowi.

    – Fidel gardzi swoim bratem, że bardziej się nie da. Potrafi nim poniewierać bez litości. Jest o tym mnóstwo dowcipów na Kubie. Jeden idzie tak:

    Do gabinetu Fidela wpada Raul. – Mój Boże, ale upał! – mówi od progu.
    – Daj spokój, jesteśmy sami. Możesz mi mówić Fidel.

    A o reformach Raula, jak legalizacja telefonów komórkowych czy komputerów, Rivero mówi lekceważąco. – To dla elity, reszta cierpi prześladowania i wszechwładzę reżimu. Świat nie ma pojęcia, jak wygląda życie na Kubie. Obłuda nomenklatury nie zna granic. Na zewnątrz to jedno wielkie oszustwo propagandowe, za którym kryje się podziemna rzeczywistość. Królestwa lokalnych kacyków, ogromna władza i ogromne pieniądze. Podziemne enklawy kapitalizmu i rozpasanej konsumpcji. Czarny rynek wszystkiego z importu. Eleganckie buty, koszule, złote roleksy. Na prowincji dygnitarze i prywatni cwaniacy organizują nielegalne wyścigi konne i walki kogutów. Odbywają się przy takich okazjach wielkie festyny, gdzie piecze się prosiaki na rożnie, leje się rum i whisky. Oficerowie elitarnych sił specjalnych kradną z wojska ręczniki i sprzedają na lewo. Żony rewolucjonistów kradną niedostępne lekarstwa i sprzedają na czarnym rynku. Szef więzień w prowincji, gdzie siedziałem, chełpi się roleksem i nieskazitelnym pontiakiem z 1956 roku. Komendant rewolucji, szef MSW Ramiro Valdes ukradł miliony ton cementu i wybudował sobie nad morzem przy pomocy wojska luksusową willę. Jego synowie mieszkają w Kanadzie.

    Ci wszyscy ludzie nie zamierzają tego stracić, ale też nie mają żadnej ochoty na dochowanie wierności rewolucji, jak zabraknie Fidela.(…)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *